MENU
Jesteś tutaj: Kołdry

Kołdry

Kategorie:
Tkanina:
Rozmiar:
Kolor pokrycia:
Wypełnienie:

Jaką kołdrę kupić?

Przy wyborze musimy uwzględnić swoje potrzeby zdrowotne – nie wszystko nadaje się dla wszystkich! -  i mieszkaniowe, oraz pomyśleć nad rozmiarem kołdry. Pierwsze uwarunkowania mają wpływ na rodzaj wypełnienia, np., osoby szczególnie podane na uczulenia muszą szukać kołder syntetycznych, które nie będą zawierały żadnych alergenów, zaś reumatyk zwróci swą uwagę na wełny zwierzęce.  Również ciepłota sypialni ma związek z upodobaniami i wyborem kołdry. Wieczny zmarzluch marzy o ciepłym okryciu, ktoś pełen energii poszuka cieńszej kołdry. A rozmiary? Niejeden doskonale zmieści się pod przykryciem o rozmiarze 160x200 - może się ono sprawdzić również jako kołdra dla dwojga. Ale coraz więcej par decyduje się na szersze okrycie – czyli rozmiar 200x220 - pod którym można spokojnie zasnąć bez obawy, że nad ranem zrobi się nam zimno, bo nie znajdziemy na sobie żadnego okrycia. Jednoosobowe kołdry o szerokości 140 cm. kupujemy rzadko. Ze względu na rodzaj wypełnienia dzieli się kołdry na naturalne, które wynikają z tradycji i potrzeb różnych narodów i stron świata, oraz syntetyczne – produkt czasów i konieczności. Tradycyjne przykrycia zawdzięczamy ptakom domowym – najczęściej gęsiom, oraz zwierzętom futerkowym, które obdarowują nas swoją wełną, jak owce, kozy, alpaki czy wielbłądy.  Od lat używamy też innych wypełnień organicznych, jak włókna z bawełny lub dzikiego jedwabiu. W ostatnim czasie, dzięki nowoczesnym technologiom pojawiły się liczne włókna roślinne uzyskane, np., z drewna  eukaliptusa, bambusa czy kukurydzy.  Mają swoje zalety, lecz powoli wchodzą na rynek.

Kołdry z puchu

Wiele polskich kołder jest wypełnionych gęsim puchem, którego zaletą jest lekkość i ciepłota, ale wadą słaba przepuszczalność powietrza – dlatego łatwo się pod nią spocić! Lubią je szczególnie panie, gdyż jest to bardzo przytulne okrycie, ale sporo osób nie chce się przegrzewać i pocić, dlatego myślą o innych okryciach. W nowych kołdrach puchowych zrobionych przez renomowane firmy – świadczą o tym certyfikaty - nie ma żadnych pajęczaków, które mogłyby stanowić zagrożenie dla alergików. Jednak po kilku latach mogą się dostać, bo jest to ich naturalne pożywienie. Z tego względu, osobom silnie uczulonym zalecamy rozwagę przy kupowaniu takiej kołdry. Nie powinno się jej prać w domowej pralce, a jedynie regularnie wietrzyć.

Kołdry z pierza

Są tanie i łatwo dostępne, mają podobne właściwości cieplne jak puchowe, ale obecnie bardzo mało popularne ze względu na spory ciężar i twardość; wyraźnie czuje się nich gęsie piórka. Co prawda służą nam dość długo, ale chłoną zapachy i źle znoszą pranie, dlatego trzeba je wymieniać. Jeśli zdecydujecie się na tradycyjne wypełnienie ptasie, to szukajcie tylko wsadu gęsiego. Nie dajcie namówić się na przykrycia zawierające piórka kacze, które mają tylko jedną zaletę - są tanie. Ale pod wpływem ciepła i wilgoci ciała bardzo szybko zlepiają się i wydzielają nieprzyjemną woń. Cóż, jak zwykle - coś za coś!

Kołdry wełniane

Kołdry wełniane mają kilka cech wspólnych: pochodzą z naturalnego pokrycia zwierząt i można z nich korzystać przez cały rok, gdyż są ciepłe, ale jednocześnie przewiewne - dlatego nie pocimy się pod nimi. Mają też właściwości zdrowotne. Są jednak różnice np., wełna kaszmirska grzeje trzy razy lepiej niż runo owcze, mimo że jest  bardzo delikatna i przewiewna, przędza alpaki peruwiańskiej, miękka i zdrowa - koi bóle migrenowe, wełna wielbłądzia to z kolei najtrwalsze okrycie naturalne – służy przez wiele lat. I wszystkie są w pełni hipoalergiczne - czyli można je polecić alergikom! Runo merynosa pomaga w leczeniu stanów zapalnych i przynosi ulgę w bólach reumatycznych, ale bywają osoby, które nie mogą z niego korzystać, bo są uczulone na nią. Wszystkie kołdry wełniane są pokryte eleganckimi tkaninami bawełnianymi, które chronią delikatną skórę przed bezpośrednim kontaktem z przędzą – co szczególnie  ważne dla dzieci !  

Kołdry antyalergiczne

 Najlepsze kołdry dla alergików nazywają się ANTY STRESS. Szyje się je z mocnej tkaniny zawierającej włókna węglowe i wypełnia bardzo wytrzymałym włóknem poliestrowym HCS o strukturze rurkowej, dodatkowo pokrytym warstwo silikonu. Są bardzo ciepłe, ale nie pocimy się pod nimi, bo jednocześnie są lekkie i przewiewne! Lekarze polecają je wszystkim alergikom, gdyż  roztocza nie mają w nich dogodnych warunków do rozwoju. Korzystają z nich także osoby zdrowe, bo są trwałe i łatwe w codziennej eksploatacji - można je wielokrotnie prać i suszyć w domowej pralce. Mają certyfikaty jakości i bezpieczeństwa, oraz prestiżowe wyróżnienia.

Dlaczego kołdry antyalergiczne?

Alergie są nieprawidłową reakcją organizmu na zaburzenia systemu immunologicznego. Jest wywoływana przez pyłki kwiatów, sierść zwierząt, składniki pokarmowe, oraz wiele innych.  Mają też różną postać: od delikatnego kataru, aż po groźne dla życia wstrząsy. Ostatnio rośnie na świecie liczba chorób alergicznych, sprzyja temu słaba odporność ludzi, oraz szereg zmian cywilizacyjnych, jak zanieczyszczenia środowiska, kiepska jakość żywności, nadmiar chemii, itd. Bardzo częste są uczulenia na roztocza, których nie da się praktycznie wyeliminować z naszych mieszkań gdyż  żyją w tapicerowanych meblach i zakamarkach szaf. Najogólniej mówiąc – w kurzu domowym. Ukrywają się też w naszych łóżkach, głównie w kołdrach i poduszkach, gdzie znajdują dogodne warunki do rozwoju: ciepło, wilgoć i swoje pożywienie, czyli złuszczony naskórek ludzki, oraz puch i wełnę. Z tego powodu alergicy muszą unikać wszystkiego, co przyczynia się do rozwoju tych pajęczaków. To główna przyczyna, dla której poszukujemy poduszek i kołder antyalergicznych.

Kołdry z certyfikatem

Certyfikaty są najlepszym sposobem na potwierdzenie jakości okrycia, oraz bezpieczeństwa jego użytkowania. Nadają je niezależne od producentów, krajowe lub międzynarodowe organizacje i instytuty badawcze, które sprawdzają jakość wypełnienia i wykonania różnych wyrobów pościelowych. Dużą estymą cieszy się  szwajcarskie laboratorium, które bada te produkty pod kątem ponad 100 parametrów istotnych dla naszego zdrowia (wolne od substancji szkodliwych dla człowieka). Wyniki jego prac są podstawą do uzyskania prestiżowego znaku OEKO – TEX. Uznanie ma także Niemiecki Instytut Normalizacyjny, który nadaje certyfikat NOMITE – otrzymują to tylko najwyższej jakości kołdry z wypełnieniem naturalnym – głównie puchowym - które są bezpieczne dla alergików. Podobny profil ma certyfikat DOWNFRESH, oraz RESPONSIBLE DOWN STANDARD, dodatkowo zwracający uwagę na dobrostan zwierząt. Wyroby z wełny certyfikuje Światowy Sekretariat Wełny, który nadaje znaki Kaszmir czy Camel. Przędzą owczą zajmuje się firma  The Woolmark Company. W Polsce znamy atesty Państwowego Zakładu Higieny, oraz Certyfikat Instytutu Włókiennictwa w Łodzi, który nadaje znak Bezpieczny dla Dziecka, oraz Bezpieczny dla Człowieka. Wyrobami wełnianymi zajmuje się Polska Izba Odzieżowo – Tekstylna, która współpracuje z firmą „Woolmark”.