MENU
Jesteś tutaj: Blog Dlaczego stosujemy kołdry antyalergiczne?

Dlaczego stosujemy kołdry antyalergiczne?

Coraz więcej osób w Polsce boryka się z uczuleniem na roztocza kurzu domowego oraz innego rodzaju alergiami. Osoba uczulona musi szczególnie uważać, by nie narazić się na styczność z alergenami, takimi, jak kurz, sierść lub pyłki. O ile z sierścią i pyłkami można sobie jakoś radzić (unikać wychodzenia na dwór w czasie największego stężenia pyłków oraz nie posiadać zwierząt), o tyle kurz jest w naszych domach wszechobecny i zagnieździć się może praktycznie wszędzie, również w naszej pościeli. Głównym alergenem są białka zawarte w odchodach roztoczy kurzu domowego. Dlatego dla osób uczulonych tak ważne jest zwracanie uwagi na to, czym otula

Kołdra antyalergiczna- cechy

 • Kołdra antyalergiczna przede wszystkim nie posiada wypełnienia pochodzenia naturalnego i zwierzęcego. Wypełnienie jest syntetyczne, całkowicie nieuczulające i neutralne dla zdrowia.
 • Ich właściwości nie tylko pozwalają na eliminacje istniejących roztoczy, lecz także uniemożliwiają rozwój kolejnych.
 • Doskonale izolują odpowiednią ilość ciepła oraz przepuszczają wilgoć, nie stwarzając roztoczom komfortowych warunków do rozwoju, jednocześnie zapewniając użytkownikom ciepły i Zdrowy Sen.
 • Kołdry antyalergiczne można prać w wysokich temperaturach (co najmniej 60 st. Celsjusza), dzięki czemu mamy gwarancje zabicie wszelkich roztoczy, które mogły się w niej ewentualnie pojawić.
 • Najczęściej spotykane rozmiary kołder antyalergicznych to 140x200, 160x200, lub 200x220 (idealna dla par).
 • Wyróżniamy dwa rodzaje kołder antyalergicznych:
  • Syntetyczne: wykonane są ze sztucznych włókien, jednak należy pamiętać o tym, że skóra pod włóknami sztucznymi nie będzie oddychać aż tak swobodnie jak pod kołdrami z włókien naturalnych, zatem należy prać je stosunkowo często. Na szczęście kołdry prać można w domowych warunkach, gdyż znoszą to całkiem dobrze. Nie odkształcają się i nie tracą swoich właściwości.
  • Jedwabne: Są to kołdry z bardzo wysokiej półki (cenowej). Mają jednak właściwości prozdrowotne, poprawiające jakość snu. Jej zaleta to brak zdolności do gromadzenia kurzu oraz roztoczy. Wyróżniamy kołdry z bawełnianym oraz jedwabnym poszyciem.
 • Kołdry dla dzieci. Antyalergiczna kołdra dla niemowlaka to podstawowy element wyprawki, nawet jeśli maluszek nie zmaga się z alergiami. Głównym zadaniem artykułów do snu jest wówczas na zaś chronić nie w pełni jeszcze uodpornioną na działanie czynników zewnętrznych. Dobrze wykonane kołderki dla niemowląt zawierają poszycie z bambusa lub bawełny, a wypełnione są włóknem syntetycznym, które charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością powietrza oraz nie dopuszcza do przepocenia się.

Kołdra typu cztery pory roku- wybór uniwersalny

Dla osób nie zainteresowanych wymienieniem kołder co sezon, dobrym rozwiązaniem jest kołdra typu cztery pory roku. Najczęściej wybierane są kołdry bambusowe, a zwłaszcza najbardziej lubiane są kołdry typu DUO, które składają się, jak nazwa sugeruje, z dwóch części. Po rozczepieniu otrzymujemy dwie oddzielne kołdry, zatem w pewnym sensie nabywamy dwie kołdry w cenie jednej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w razie wizyty gości, poza tym pojedyncza, lżejsza warstwa sprawdza się zarówno latem, jak i w czasie okresów przejściowych. Zaś po spięciu obydwu warstw uzyskujemy ciepłą, grubą kołdrę, idealną na mroźne noce.

 

Kołdra antyalergiczna- czy nadaje się dla każdego?

Z uwagi na swoje właściwości, kołdra antyalergiczna jest idealna, oczywiście, dla alergików, lecz świetnie sprawdzi się też u osób zmagających się z astmą, mających problemy z płucami, wrażliwą skórą, oraz u osób, które w ogóle takiej kołdry tak naprawdę nie potrzebują. Kołdra antyalergiczna nie jest żadnym przeciwwskazaniem do stosowania dla osób całkowicie zdrowych. Jest ona dobrym środkiem zapobiegawczym, gdyż alergia może wystąpić w każdym wieku, nie musi istnieć już od urodzenia.

Z pewnością, kupując kołdrę antyalergiczną, należy zwracać uwagę na to, jakie posiada certyfikaty. Najpopularniejszy z nich to certyfikat Oeko-Tex Standard 100 oraz NOMITE, certyfikat nadawany dobrej jakości wyrobom przeznaczonym specjalnie dla alergików. Podstawą jest oczywiście atest PZH, bez którego lepiej nie nabywać kołdry, gdyż może ona nie spełniać podstawowych warunków bezpieczeństwa. Uważajmy na tanie kołdry z bazarów i marketów niewiadomego pochodzenia. Nie dawajmy się zbywać sprzedawcom, zachwalającym swoje produkty ponad wszelką miarę, lecz zapytajmy wprost o certyfikaty i atesty. Z pewnością przestaną być tak rozmowni.

By mieć pewność nabywania najlepszych kołder antyalergicznych zaufanych polskich producentów, warto udać się do sklepu Zdrowy Sen, w którym znaleźć można różnego rodzaju artykuły do spania, w tym także produkty dla alergików, a wszystko to w przystępnych cenach.