MENU
Jesteś tutaj: Blog Jakie certyfikaty powinny posiadać nasze kołdry?

Jakie certyfikaty powinny posiadać nasze kołdry?

Certyfikaty są najlepszą formą potwierdzenia jakości okrycia, oraz bezpieczeństwa jego użytkowania. Nadają je niezależne od producentów krajowe lub międzynarodowe organizacje i instytuty badawcze, które sprawdzają jakość wykonania  różnych wyrobów pościelowych. Jeśli produkt nie posiada żadnego certyfikatu, może to świadczyć o jego niskiej jakości. Oraz o tym, że trzeba bacznie przyglądać się innym ofertom tego sprzedawcy. Jakie zatem certyfikaty powinny posiadać polskie kołdry?

Sprawdzone certyfikaty - gwarancją jakości

Atest PZH: Podstawowym atestem dla wielu wyrobów jest certyfikat Państwowego Zakładu Higieny. Ale nie wszystkie produkty muszą być poddawane tej ocenie, oraz nie do końca świadczy to o jakości wyrobu. Zakład porównuje tylko stan faktyczny gotowego produktu z deklaracją przedsiębiorcy – i z ogólnie przyjętymi normami. Dlatego oficjalny atest Państwowego Zakładu Higieny daje konsumentom pewność, że wyrób, który jest wprowadzany na rynek nie zaszkodzi naszemu zdrowiu, ale nie świadczy o jego najwyższej jakości.  

Znak jakości Kid Zone: Nadaje się go wyrobom przeznaczonym dla najmłodszych i z reguły poświadcza, iż producent dopełnił najwyższych standardów panujących na rynku co jest  zapewnieniem dla konsumenta, że produkt jest bezpieczny. Posiadanie tego certyfikatu pomaga także w budowaniu solidnej pozycji i prestiżu na rynku i  zapewnia dotarcie do najbardziej wymagających konsumentów, którzy dbają o dobro swoich dzieci.

Certyfikat Instytutu Włókiennictwa w Łodzi: Instytut posiada uprawnienia do nadawania certyfikatu Oeko-Tex Standard 100, czyli pokazuje, że wyrób spełnienia normy ustalone przez szwajcarski Instytutu OEKO – TEX. Certyfikowane produkty mogą otrzymać znak Bezpieczny dla Niemowląt, oraz Bezpieczny dla Człowieka.  

Certyfikat Responsible Down Standard: ten certyfikat wskazuje, że zwierzęta z których pozyskano materiały wyjściowe do produkcji kołder lub poduszek – puch, lub wełnę -  były traktowane w sposób należyty, czyli miały zapewniony dobrostan życia; nie zmuszano ich do przyjmowania pokarmu, ani nie skubano żywcem. Kupując kołdry z tym certyfikatem (RDS), zyskujemy pewność, że zachowano wszelkie standardy etyczne. Podobny profil ma certyfikat DOWNFRESH.

Certyfikat NOMITE: Nadaje go Niemiecki Instytut Normalizacyjny – i współpracujące z nim jednostki krajowe – który opiera się na badaniach szwajcarskiego laboratorium badającego produkty naturalne pod kątem ponad 100 parametrów istotnych dla naszego zdrowia (wolne od substancji szkodliwych dla człowieka). Otrzymują go tylko najwyższej jakości kołdry i poduszki z naturalnym – głównie puchowym – wypełnieniem, które są bezpieczne dla alergików. Na ten certyfikat powinny zwrócić  szczególną uwagę osoby, które są uczulone na roztocza kurzu domowego – gdyż takie wypełnienie może stanowić pożywkę dla tych mikroskopijnych pajęczaków. Dzięki użyciu specjalnych środków piorących oraz dokładnej obróbce technologicznej (pranie i suszenie w temperaturze przekraczającej 100 C.), produkty te są pozbawione wszelkich alergenów, co stanowi o ich bezpieczeństwie dla użytkowników. Tym certyfikatem oznacza się wyroby przeznaczone dla osób, które musiały zrezygnować z dobrodziejstw, jakie zapewniają kołdry z wypełnień naturalnych, takich jak puch i pierze – bardzo rzadko, ale dotyczy to także wełny !

Certyfikat Woolmark: Wyroby z wełny certyfikuje Światowy Sekretariat Wełny, które nadaje prawo do posługiwania się znakami Kaszmir czy Camel. Zaś wyrobami z wełny owczej zajmuje się głównie firma The Woolmark Company, która nadaje swoje certyfikaty jedynie najlepszym producentem wyrobów wełnianych, które są produkowane z czystej wełny - pozyskiwanej ze strzyżenia żywych zwierząt. Znakiem certyfikatu jest bardzo znany i ceniony w świecie graficzny obrazek z motkiem wełny. Firma ta finansuje też badania rozwojowe, oraz działa w zakresie globalnym na rzecz nieustannej poprawy jakości standardów wyrobów wełnianych. Używa się trzech rodzajów oznaczeń:

  • WOOLMARK- wyrób w 100% wykonany z wełny
  • WOOLMARK BLEND- gdy wyrób posiada minimum 50% wełny
  • WOOL BLEND- gdy w wyrobie zawiera się min. 30% mieszanki wełnianej oraz max. 50% czystej wełny

W Polsce firma Woolmark współpracuje ze swoim polskim biurem, oraz z  Polską Izbą Odzieżowo-Tekstylną.

Instytut Włókiennictwa Zakład Certyfikacji TEXTIL-CERT: Instytut posiada uprawnienia do wydawania certyfikatów dla wyrobów wykonanych z produktów naturalnych, oraz z wysokiej jakości poliestru, które są przeznaczone do celów rehabilitacyjnych. I przyznaje takie oznakowania, jak Bezpieczny dla Dziecka oraz Bezpieczny dla Człowieka.