Dziki jedwab to określenie, z którym można spotkać się coraz częściej przeglądając oferty kołder z naturalnym wypełnieniem. To lekkie, oddychające i ciepłe rozwiązanie dla tych, którzy lubią kołdry naturalne i szukają opcji gwarantującej wygodny, zdrowy sen. Jedwab świetnie odprowadza wilgoć, jest w pełni hipoalergiczny i dobrze utrzymuje ciepło, nie przegrzewając przy tym ciała.
W dzisiejszym wydaniu serii Polskie kołdry skupimy się na tym jak powstają delikatne kołdry z wypełnieniem z dzikiego jedwabiu i dlaczego warto je wybrać.
Jedwab jest wyjątkowo przyjazny dla zdrowia, bo dzięki wyeliminowaniu wszelkich środków chemicznych z jego produkcji oraz braku alergenów typowych dla kołder z puchu czy pierza, kołdry z dzikiego jedwabiu zapewniają komfortowy i zdrowy sen także dla alergików. Włókna dzikiego jedwabiu są niezwykle delikatne, dlatego do stworzenia wsadu kołdry stosuje się tu jedwab obszyty perkalem gwarantującym, że włókna nie będą się zbijały i pozostaną na właściwym miejscu nawet przy wieloletnim korzystaniu z kołdry.
Dziki jedwab, pomimo swojej delikatnej struktury gwarantuje wysoką wytrzymałość kołdry – jeśli zadbasz o nią odpowiednio, będzie służyła przez wiele lat. Doskonale sprawdzi się jako kołdra na cały rok – jedwab ma gładką powierzchnię, ale dostosowuje się idealnie do temperatury otoczenia i latem chłodzi, a zimą rozgrzewa. Kołdry z wypełnieniem z dzikiego jedwabiu nie są podatne na odkształcenia, więc jeśli pamiętasz o ich regularnym strzepywaniu i wietrzeniu, powinny zachować swoją pierwotną formę przez długi czas. Doskonale sprawdzą się także jako kołdra dla dzieci – nie uczulają, są delikatne dla skóry i dobrze regulują temperaturę ciała, co sprzyja komfortowi snu nawet u najmłodszych.
Kołdry z wypełnieniem jedwabnym mogą pochodzić z tradycyjnego, produkowanego na potrzeby przemysłu jedwabiu lub z tzw. dzikiego jedwabiu pozyskiwanego z kokonów dziko żyjących motyli.
Jedwab dziki jest wytrzymały, do jego produkcji nie wykorzystuje się żadnych substancji chemicznych, a dzięki cyklowi życia motyli i ciem może być pozyskiwany przez cały rok.
Dziki jedwab jest delikatny, przez co idealny dla osób z alergiami. Bezpieczny i delikatny dla skóry, nie podrażnia jej podczas snu. Jedwab nie sprzyja rozwijaniu się roztoczy, grzybów i pleśni, przez co kołdra zachowuje swoją świeżość na dłużej. Jeśli dopasujesz do niej dobrej jakości pościel, z pewnością docenisz wygodę snu pod lekką, przewiewną, przyjemną dla skóry kołdrą. Chłodna latem, ciepła zimą – idealna do zachowania zdrowej równowagi snu.
Najlepszą, zalecaną metodą prania kołder z jedwabiu jest pranie ich w zimnej wodzie (do 40 stopni), z płynem dedykowanym do jedwabiu (z lanoliną) gwarantującym utrzymanie jego sprężystości i delikatności. Kołdry takiej nie należy wykręcać czy wirować – po wypłukaniu należy suszyć ją na płasko, a jeśli nie masz do tego warunków, oddać do pralni która potrafi obchodzić się z kołdrami z jedwabiu. Pamiętaj o regularnym, ale delikatnym strzepywaniu kołdry by przywrócić sprężystość materiału, ale nie uszkodzić delikatnych włókien. Dla optymalnej higieny snu pamiętaj, by zawsze wywietrzyć sypialnię i utrzymywać w niej temperaturę na poziomie 18-20 stopni – nawet najlepsza kołdra jedwabna nie zapewni odprowadzania wilgoci czy dobrej regulacji termicznej, jeśli sypialnia będzie duszna, przegrzana i bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza.