Wejść do sypialni, zasnąć w mgnieniu oka, a rano obudzić się wypoczętym, rześkim i gotowym do działania. To stwierdzenie brzmi jak marzenie i dla wielu osób niestety najczęściej pozostaje marzeniem – pomimo wiedzy o tym jak zadbać o higienę snu często zmagamy się z problemami z zaśnięciem lub przespaniem całej nocy. Wina może leżeć nie tylko w trybie naszego życia czy diecie, ale i odpowiednim przygotowaniu sypialni. Jak zadbać o nią latem, by nawet w upałach wysypiać się jak dziecko?
Na wygodę snu o każdej porze roku wpłyną bezpośrednio materac, prześcieradło, kołdra i poduszka oraz ogóle warunki panujące w sypialni. Według wielu źródeł, optymalna temperatura pomieszczenia w nocy powinna mieścić się w granicach 17-20 stopni. Osiągnięcie jej latem może być prawdziwym wyzwaniem. Jeśli do zbyt wysokich temperatur dołożymy zbyt ciężką kołdrę, nieoddychającą pościel i słabej jakości materac, obudzimy się zgrzani, niewyspani, a często z bólem głowy. Takim problemom można jednak zaradzić.
Wybór materaca jest prosty – spanie na bardzo miękkim łóżku jest niezdrowe, a latem, jeśli zapadamy się w materac, grzejemy się jeszcze bardziej. Zainwestuj w materac dopasowujący się do kształtu ciała, ale na tyle twardy, by oferował odpowiednie wsparcie kręgosłupa podczas snu. Dobrym wypełnieniem materaca sprawdzającym się zimą i latem będzie wysokiej jakości lateks. Trzeba oczywiście pamiętać, by materac regularnie obracać, jego pokrowiec prać, a powierzchnię materaca odkurzać i wietrzyć dla utrzymania maksymalnej higieny.
Wybór kołdry i poduszki na lato to już zadanie nieco trudniejsze ze względu na większy wybór dostępnych wypełnień i materiałów zewnętrznych. Latem kierujemy się zasadą – im lżejsza i bardziej oddychająca poduszka i kołdra, tym lepiej. W upalne noce szczególnie polecamy kołdry i poduszki z wypełnieniem z tworzyw sztucznych opisane jako kołdry letnie – ich struktura zapewni dobre odprowadzanie wilgoci i temperatury, dzięki czemu śpiąc pod kołdrą z pewnością się nie przegrzejesz.
W tej kategorii po raz kolejny kierujemy się w stronę materiałów naturalnych, oddychających, zapewniających dobrą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci z powierzchni ciała. Latem idealnie sprawdzi się bawełna lub bardzo delikatny, ale niezwykle przyjemny dla skóry jedwab. W przypadku tego drugiego sam materiał zapewnia wrażenie przyjemnego ochłodzenia, o które latem warto w sypialni zawalczyć. Dobrym wyborem będzie także pościel z satyny.
Prześcieradło? Wyłącznie bawełniane. Wygodne i trwałe, a przy tym przyjemne dla skóry, z pewnością nie spowoduje przegrzewania się w łóżku.
O warunki w sypialni warto zadbać i latem i zimą, pamiętając o regularnej zmianie pościeli, wietrzenie materaca, czyszczeniu ramy łóżka z kurzu i regularnym wietrzeniu pokoju. Latem warto przywiązać też większą wagę do nawilżenia powietrza i wychłodzenia sypialni przed snem – zamontowanie rolet zaciemniających zapobiegnie nagrzewaniu się pomieszczenia w dzień i zbyt szybkim pojawianiu się światła w sypialni o poranku.
Samą sypialnię dobrze jest wieczorem przewietrzyć organizując w mieszkaniu mały przeciąg, a na noc pozostawić włączony wentylator. Jeśli temperatura w pokoju dalej jest za wysoka, przed wentylatorem polecamy ustawić miskę z lodem – skierowany na nią strumień powietrza będzie się ochładzał i rozchodził po pokoju, pozostawiając przyjemny powiew chłodu.
Przy suchym, letnim powietrzu, kurz, roztocza i pyłki mogą dawać się we znaki i pogarszać jakość snu. Oprócz wentylatora rozważ ustawienie w sypialni oczyszczacza i nawilżacza powietrza, dbając jednak o to, by wysokie temperatury nie szły w parze z nadmierną wilgotnością – sypialnię wychładzamy, nie chcemy tworzyć tu tropików. Jeśli masz taką możliwość, na czas lata możesz przenieść się ze spaniem na podłogę, przestawić łóżko z dala od okna lub przemyśleć spanie w pokoju we wschodniej części domu. Tam, gdzie za dnia dociera mniej słońca, w nocy z reguły śpi się lepiej.