Pościele, prześcieradła, pokrycia i wypełnienia kołder i poduszek – jeśli łączy je jedna rzecz, to będzie to rodzaj materiału jaki został wykorzystany do ich przygotowania. Najprostszy podział tkanin w sypialni wyróżnia te naturalne oraz syntetyczne, różniące się między sobą estetyką, komfortem snu, właściwościami oddychającymi i przepuszczającymi powietrze i wilgoć oraz łatwością utrzymania w czystości. Jakie tkaniny sprawdzają się w sypialni lepiej i w które warto inwestować, by zadbać o higienę swojego snu?
Tkaniny naturalne wykorzystywane przy produkcji pościeli, kołder i poduszek to przede wszystkim bawełna, len, jedwab i wełna. Tkaniny syntetyczne to obecnie głównie poliester – tańszy zamiennik dla bawełny. Zarówno pościele naturalne, jak i syntetyczne mają swoich zwolenników, swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniej będzie kwestią gustu i Twoich oczekiwań.
Pomimo wielu opinii nie da się wyróżnić jednej, nadrzędnej tkaniny jaką powinno się stosować w sypialni – nawet wyjątkowo uniwersalna, wygodna i higieniczna bawełna nie dopasuje się do potrzeb każdego.
Wybierając pościel bawełnianą stawiasz na wygodę, długotrwałe użytkowanie i wysoką higienę snu. Pościel z bawełny łatwo utrzymać w czystości, można ją prać w wysokich temperaturach, a sam materiał jest oddychający i dobrze odprowadza wilgoć, dzięki czemu nie gromadzi na swojej powierzchni tak wielu bakterii i roztoczy jak pościele syntetyczne. Bawełna jest też doskonałym materiałem dla alergików i niemowląt, bo nie powoduje uczuleń skórnych. Choć jest odporna na zużycie, z czasem będzie traciła swoje właściwości, przez co często łączy się ją z trwalszymi włóknami syntetycznymi.
Wśród pościeli bawełnianej wyróżniamy kilka kategorii tkanin, w tym m.in. flanelę, satynę i korę. Wszystkie powyższe są wykonane z włókien bawełnianych, dzięki czemu są bezpieczne dla skóry, wygodne i wyjątkowo przyjemne dla ciała. Stawiając na pościel bawełnianą możesz mieć pewność, że zachowasz wysoką higienę snu i pięknie wyglądającą sypialnię na długi czas.
Ciekawą propozycją dla zwolenników tkanin naturalnych jest pościel lniana – bezpieczna dla zdrowia, dobrze podtrzymująca ciepło i chłonąca wilgoć oraz zapewniająca spokojny sen zarówno latem, jak i zimą. Wadą pościeli lnianej jest jej wysoka cena oraz początkowa szorstkość. Len dopiero z czasem, po kilku praniach, nabiera miękkości, jakiej oczekujemy od wygodnej pościeli.
Podobnie można ocenić pościele wełniane – z pozoru grube i ciepłe, ale w praktyce przewiewne, zdrowe i antybakteryjne. Wełna sprawdza się też doskonale jako naturalne, trwałe wypełnienie do poduszek i kołder.
Poliester jest najpopularniejszym i najtańszym materiałem wykorzystywanym w produkcji pościeli. Jest odporny na zużycie i zagniecenia, długo utrzymuje kolory i może wyglądać naprawdę elegancko przy stosunkowo atrakcyjnej cenie. Niestety, poliester słabo chłonie wilgoć i nie zapewnia dobrej cyrkulacji powietrza, więc pogarsza higienę snu i komfort w sypialni. Jeśli chcesz tanią, ale lepszą dla skóry pościel, wybierz mikrofibrę lub polar które będą cieplejsze, ale bezpieczniejsze dla skóry.
Pościel to nie jedyny element, w którym warto zwrócić uwagę na zastosowaną przez producenta tkaninę. Także w kategorii kołder i poduszek możemy spotkać się z rozgraniczeniem na tkaniny naturalne i syntetyczne, stosowane w formie poszycia kołder i poduszek oraz ich wypełnienia. Podobnie jak w przypadku pościeli, droższe ale i bezpieczniejsze dla skóry i higieny snu będą wypełnienia i poszycia naturalne. Ich właściwości zapewniają dobrą termoizolację w nocy zarówno latem, jak i zimą. Wśród poszycia możemy wybierać kołdry bawełniane, wełniane i jedwabne, a wśród wypełnienia te puchowe, z pierza i wełny.
Syntetyczne kołdry poliestrowe mają swoje zalety. Są bardzo trwałe, mogą być prane w pralce i są antyalergiczne, ale podobnie jak pościele z tkanin syntetycznych mają kilka wad. Największa będzie tu ostateczna trwałość – choć poszycie może się nie niszczyć, syntetyczne wypełnienia szybko tracą na elastyczności, a że nie gwarantują najlepszej przepuszczalności powietrza, mogą z czasem pogarszać poziom higieny w sypialni.
Ani tkanin naturalnych, ani syntetycznych nie można uznać w sypialni za złe. Obydwa warianty mają dużo plusów i swoich zwolenników. Jedyne, o czym należy pamiętać to pielęgnacja pościeli, kołder i poduszek dostosowana do rodzaju wykorzystanego przy ich produkcji materiału – jeśli chcesz zadbać o spokojny i zdrowy sen, stan Twojej poduszki i kołdry będzie miał ogromne znaczenie.